top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBT İzmir

Yabancı bakıcı ile çalışmak


Günümüzde çalışan annelerin en önem verdiği konulardan bir tanesi olan yabancı bakıcı bebek veya çocuk bakıcıları, çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçlarıyla ilgilenmenin yanı sıra gelişimini de destekleyecek profesyonellikte olmalıdır. Fakat bu durum her daim gerçekleştirilmesi kesin olan bir durum olmamakla beraber sebebinin bakıcının eğitim düzeyi ve kültür farklılıkları olduğu konusunda kesin tanımız mevcuttur. Dil bilgilerinin ve aksanlarının farklılık göstermesi, çocuk ya da bebeğin dil gelişimini olumlu ya da olumsuz etkileyebileceğinden, özellikle bu kategoride değerlendirilen adayların dil yetkinlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğru bakıcıyı bulma süreci bakıcıların özelliklerine göre kategorize edilmesi sonrasında, danışan ailelerimizden gelen taleplerin ayrıntılı olarak alınması ve bu aday ve danışan örtüşmesinin en üst düzeyde olması ile gerçekleştirilebilir. Örneğin; tanımlanan yaş kıstasının dışında olmasına rağmen diğer tüm kişisel özellikleri, deneyimi ve eğitimi uygun olan adayın aileye sunulması örtüşmenin yüksek düzeyde önerilebilir olduğu anlamına gelmektedir Hasta bakıcı ve Yaşlı Bakıcı kategorisinde değerlendirilen yabancı adayların ülkemize daha önceden gelmiş, uzun dönem çalışmış, hasta bakımı konusunda deneyimli ve referanslı olması son derece önemlidir. Özellikle yatak içinde bakımı yapılmakta olan hastaların özellikli bakım ihtiyaçları sebebi ile nitelikli personel istihdamı yapılabilmesi için aday- danışan ilişkisinde doğru eşleşme önemlidir. Yabancı hasta bakıcı ve yaşlı bakıcıların da dil konusunda yetkin olmaları gerekmektedir. Yaşlı kimselerin ağır işitmesi, kelimeleri doğru seçme konusunda yaşadıkları zorluklar, hasta kişilerin doğru anlaşılabilmesi için dilimizi yetkin kullanan bakım personellerinin istihdam edilmesi gerekmektedir.


Yabancı bakıcı ile çalışmanın avantajları nelerdir ?Yabancı bakıcılar ülkelerinden sadece bu işi yapmak için gelmeleri nedeni ile sosyal çevreleri oldukça kısıtlıdır. Sadece kendi aile dostları ve varsa akrabaları ile izin günlerinde görüşmeyi tercih etmektedirler. Bu durum sadece ülkelerine gitmeleri sebebi ile ya da oturum ve çalışma izni gibi devlete bağlı işlerin yapılması sürecinde fazladan izin istemelerine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra önceden belirtilen çalışma saatleri haricinde telefonu ile ilgilenmesi gerektiğini aksi durumda işini aksatabileceği en başından belirtilmesi gereken bir kural olmalıdır.


Yabancı Bakıcı İçin Çalışma İzni AlmakEvlerimizde çalıştırdığımız ve en kıymetlilerimizi emanet ettiğimiz yakınlarımızın bakımlarını üstlenmiş olan yabancı bakıcıların ev içi güvenliği ve aynı şekilde bakımı yapılan hasta, yaşlı, çocuk ya da bebeğin güvenliği açısından kişinin çalışma iznin yaptırılması son derece önemlidir. Bu durumu açıklamak gerekirse; bakıcının sorumlusu olduğu bir konu üzerine gerçekleşmiş olan bir olayın şikâyet edilebilmesi ancak çalışma izni ile kişinin bu işi fiilen meslek halinde yaptığının ispatı halinde gerçekleştirilebilir. Yabancı bakıcı olarak çalışma izni alabilmek için iki adet fotoğraf, konsolosluktan onaylı pasaport sureti, Türkiye’den yapılacak başvurular için geçerli noter onaylı ikamet tezkeresi sureti gereklidir. Yabancı bakıcılar için çalışma izni, bakıcıyı çalıştırmak isteyen işveren tarafından alınır. Bununla ilgili olarak https://ecalismaizni.csgb.gov.tr/ linkten izin sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

67 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


bottom of page