top of page

İzmir' de Bakıcı ücretleri Hakkında

Belirlediğiniz işler doğrultusunda farklı bakıcı adayınız sizden çeşitli ücretler talep edebilir. Bu nedenle öncelikle planı oluşturmalı ve kriterleri net olarak belirlemelisiniz. Belirlendiğiniz işlerde bakıcının öncelikle yatılı mı, gündüz mü çalışacağı, yaşı, deneyimi, eğitim durumu, hafta sonu tatili, ev içinde verilecek ek görevler (evin m2’si, konumu, hangi sıklıkla hangi işleri yapacağı,) net olarak belirlenmeli ve bu isteklerin üzerinden arayışa devam edilmelidir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, yetkili olmayan, kurumsal olarak kim olduğunu bilmediğiniz aracılarla daha uygun maaşlı bakıcı arayışına girmenin oluşturacağı olumsuz sonuçlardır. Lütfen bakıcı ya da yardımcı ararken aşağıdaki 5 maddeyi unutmayın.

  • Bakıcı ücretlerini kurumlar ya da aracılar belirlemez. Ücretleri bakıcılar piyasa, döviz ve/veya yaşadıkları ülke koşullarına göre kendileri belirler ve talep ederler. 

  • Piyasa koşullarına göre "ucuz bakıcı" ya da "ucuz yardımcı" demek, ucuz iş gücü demektir. Kaliteli hizmet almaktan ödün vererek ve hemen her zaman personel devir hızını arttıran bu tercih tamiri zor tahribatlara yol açar.

  • Kurumsal olmayan, şahıs bazlı aracılar sizden danışmanlık bedeli almadıklarını, cüzi miktarlar alacaklarını ya da bakıcının ay sonu maaşından kesilmek suretiyle bakıcıdan alacaklarını belirtirler. Bu durum finansal olarak akla yatkın olsa da evinize aldığınız bakıcının hiçbir profesyonel insan kaynakları değerlendirmesi olmadan, "ben bu işi yaparım" iddiasıyla talebinize özel tecrübelerden yoksun evinize girmesi tamiri zor tahribatlara yol açacaktır.

  • Ben çevremden bulacağım varsayımıyla profesyonel yardım almak yine maliyetten kaçınmak adına sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu tür durumlarda, arkadaşınızın memnun kaldığı bakıcı ile sizin talepleriniz ve kişilik özellikleriniz genellikle tam olarak eşleşme göstermez.

  • Son olarak: Nereden bakıcı veya yardımcı temin ediyorsanız oturma izni olmadan, sicil kaydı incelenmemiş, referansları ile görüşülmemiş hiçbir kimseyi kıymetlileriniz yanına almayın.

İzmir Bebek/Çocuk Bakıcısı Ücretleri 2023 yılı için ne kadardır?

Türkiye genelinde en pahalı olan bakım türü çocuk bakıcılığı işidir. Sebebi sorumluluğun yalnızca çocuk üzerinde olmaması, ev yardımcılığı görevlerini de bakıcıdan beklenmesidir. Bu bakımı yapacak olan referanslı, deneyimli, uygun bakıcı adayınızın sizden isteyeceği maaş talebi, gündüz asgari ücret standartlarında, yatılı olarak kalacaksa 20000-25000 TL aralığındadır.

Eğer Çocuğunuz ikizse ya da çok çocuklu bir aileyseniz maaş talebinin artması beklentisi olabilmektedir.

Ülkemizde bir asgari ücretin işverene maliyeti güncel olarak 2023 yılında 15 bin 762 lira 4 kuruş oldu. 

İzmir Yaşlı Bakıcı Ücretleri 2023 yılı için ne kadardır?

Evimizin temel direkleri olan yaşlılarımızı günlük yaşamın koşuşturmacasında bazen ihmal etsek de aklımız hep onlarladır. Aklınızın evde kalmaması için yaşlılarınıza arkadaşlık edip, günlük yaşam konforlarına attırmak adına bakıcı bulma arayışına girmeniz sonrasında ilk kriteriniz ‘güven’ olmalıdır. Bu nedenle yaşlı bakıcısında aranması gereken ilk kriter deneyim ve referanstır. Yaşlı Bakım işi için yatılı bakıcılar, ev yardımcılığı da dahil olmak üzere 18000-23000 TL, gündüzlü bakıcılar asgari ücret standartlarında maaş talebinde bulunmaktadırlar. Bu maaş talebi, yaşlının genel durumu, evin şehre olan uzaklığı, evin büyüklüğü ve temizlik sıklığı, ev içerisinde yaşan insan sayısı gibi kriterlere göre farklılık göstermektedir.

Ülkemizde bir asgari ücretin işverene maliyeti güncel olarak 2023 yılında 15 bin 762 lira 4 kuruş oldu. 

İzmir Yabancı Hasta Bakıcı Ücretleri 2023 yılı için ne kadardır?

Yabancı bakıcıların genellikle yatılı olarak evinizde sizinle birlikte yaşamakta, haftanın bir günü izin talebinde bulunmaktadır. Yabancı bakıcıların yaptıkları işlere göre değişen maaş talepleri olsa da ortalama olarak Hasta Bakım işi için, ev yardımcılığı da dahil olmak üzere döviz kurundaki değişiklik göz önünde bulundurularak 18000-23000 TL maaş talebinde bulunmaktadırlar. Bu maaş talebi, hastanın genel durumu, evin şehre olan uzaklığı, evin büyüklüğü ve temizlik sıklığı, ev içerisinde yaşan insan sayısı gibi kriterlere göre farklılık göstermektedir.

Ülkemizde bir asgari ücretin işverene maliyeti güncel olarak 2023 yılında 15 bin 762 lira 4 kuruş oldu. 

* Unutulmaması gereken bir diğer husus ise yukarıda belirtilen ücretlerin SGK ve çalışma izni hariç bedeller olmasıdır.

Bakıcıma Ne Kadar Ücret Vereceğimi nasıl belirleyeceğim?

2023 yılında evinizde çalıştıracağınız bakıcı için ne kadar maaş ödeyeceğiniz konusunda genel bilgileri okudunuz. Elbette talep edilen kriterler genişledikçe ücret aralıkları da buna mukabil artacaktır. İhtiyacı ve kriterleri belirlemeniz için detaylı bilgi için 02323321235 numaralı telefondan 09:00-17:30 saatleri arasında uzmanımıza ulaşabilirsiniz.

Aklınız evde kalmasın.

logo_bt_izmir.jpg

Neden Biz ?

  • Psikolojik testlere tabi tutulmuş referanslı bakıcı ve uzmanlar

  • Şeffaf - Doktor ve psikologlardan oluşan şirket şeması

  • Kurumsal - Profesyonel hizmet, kurumsal yaklaşım

  • Bütünleşik - Sadece aracı değil, End-to End hizmet anlayışı

bottom of page